ورق فولادی فرم دهی شده به ورق هایی گفته می شود که توسط روش های مختلف فرم دهی شده باشند. این ورق ها از نوع گالوانیزه بوده و بیشتر برای کاربردهای صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. ورق فرم دهی شده را با توجه به کاربرد آن، شکل دهی می کنند. بنابراین، هر کدام از این ورق ها دارای خصوصیات مکانیکی و ویژگی های ظاهری متفاوت است. به همین دلیل، قبل از خرید ورق های فرم دهی شده باید با انواع این ورق ها آشنا باشیم و ویژگی های هر کدام از آنها را بدانیم. پس، در این مقاله همراه ما باشید تا با ورق فرم دهی و نکات مربوط به آن بیشتر آشنا شویم!

ورق فرم دهی شده چیست؟

امروزه استفاده از انواع ورق های فولادی یا فلزی در ساختمان سازی و کارخانه ها امری متداول است. اما این نوع ورق ها، باید طوری طراحی و فرم دهی شوند تا خواص مورد نظر را داشته باشند. به همین دلیل، قبل از استفاده، یک نوع پوشش روی ورق اعمال می کنند. ورق های آهنی پس از اعمال پوشش به ورق های گالوانیزه تبدیل می شوند. پس از آن، با کمک روش های مختلف شکل دهی می توان، اشکال و طرح های مختلف را روی ورق گالوانیزه اجرا نمود و آنها را به ورق فرم دهی شده تبدیل کرد. دلیل استفاده از ورق های گالوانیزه برای فرم دهی این است که این ورق ها مقاومت بیشتری در برابر عوامل محیطی و انواع زنگ زدگی ها از خود نشان می دهند. از آنجایی که از ورق فرم دهی شده بیشتر در مکان های باز استفاده می شود، اعمال پوشش روی آنها بسیار ضروری است.

 

ورق های فولادی فرم دهی شده

 

ورق فرم دهی شده چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور گفتیم، ورق های فولادی یا گالوانیزه فرم دهی شده دارای یک پوشش خاص هستند که آنها را در برابر زنگ زدگی و خوردگی های شیمیایی محافظت می کند. همین پوشش حفاظتی باعث افزایش عمر مفید این پوشش ها خواهد شد. در نتیجه، استفاده از ورق های فرم دهی شده، هزینه های اقتصادی را در بلند مدت کاهش خواهد داد. علاوه بر آن، این ورق ها دارای استحکام بسیار خوبی بوده که آن ها را برای استفاده در صنایع مختلف پیشنهاد می کنند. از طرفی، نحوه ی نصب ورق فرم دهی شده نیز بسیار راحت تر از سایر ورق های گالوانیزه است. تنوع در طرح و رنگ نیز باعث شده است که بتوان از این ورق ها در نقاط مختلف ساختمان استفاده کرد. بدون اینکه نیاز به رنگ کردن و یا هزینه های اضافی باشد. بنابراین، اگر می خواهید سرعت اجرای کار و هزینه های ساختمان سازی را کاهش دهید، به فکر استفاده از ورق های فرم دهی شده باشید.

 

انواع ورق فرم دهی شده

ورق های فرم دهی شده دارای کاربردهای بسیار زیادی هستند که از جمله آنها می توان به، ساخت ویلاها و سوله صنعتی، ساخت لوازم خانگی، صنایع الکترونیک، خودرو سازی و ساختمان سازی اشاره کرد. همچنین، برای ساخت سقف های شیروانی و پیش ساخته نیز استفاده از ورق فرم دهی شده یک انتخاب مناسب است. ورق های فولادی را در انواع مختلف شکل دهی می کنند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- ورق های طرح سفال
2- ورق های طرح سینوسی
3- ورق های طرح ذوزنقه
4- ورق های طرح شادولاین

جالب است بدانید که هر کدام از این ورق ها دارای ضخامت ها و ابعاد مختلف هستند. همچنین، شکل ظاهری آنها و میزان استحکام آنها نیز با هم متفاوت است. به همین دلیل، بهتر است قبل از خرید انواع ورق فرم دهی شده با انواع این ورق ها آشنا شویم. 

خصوصیات ورق های طرح سینوسی

ورق سینوسی یا ورق کرکره ای، یکی از انواع ورق فرم دهی شده است که برای ساخت سقف شیروانی مورد استفاده قرار می گیرد. این ورق ها با طرح خاصی که دارند، می توانند آب باران در پشت بام ها را به سمت راهگاه های ایجاد شده در سقف هدایت نماید. ورق های طرح سینوسی را می توان در ابعاد مختلف از 20 سانتیمتر تا ده ها متر تولید کرد. بنابراین، با توجه به مساحت مورد نیاز، باید اقدام به خرید این ورق ها کرد. علاوه بر آن، میزان ضخامت ورق فرم دهی شده کمتر از یک میلی متر است. میزان ضخامت ورق های سینوسی نیز یکی از پارامترهایی است که برای خرید باید به آن توجه نمود. همچنین، استفاده از ورق های رنگی سینوسی نیز یک گزینه جذاب برای سقف شیروانی ویلاها است. البته، خرید این ورق ها، زیبایی ظاهری را دوچندان می کند اما قطعا هزینه بیشتری نیز روی دست شما خواهد گذاشت!

 

واردات ورق های فولادی

 

خصوصیات ورق های طرح ذوزنقه

ورق طرح ذوزنقه از جمله ورق فولادی فرم دهی شده است که دارای موج هایی مربعی روی سطح آن است. وجود شش موج در یک متر از این ورق ها، باعث به وجود آمدن زیبایی خاصی روی آن شده است. از جمله کاربردهای ورق ذوزنقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- استفاده در سقف های شیروانی
2- استفاده برای دیوارها سوله
3- برای احداث حصار در اطراف زمین و ساختمان ها
4- بتن ریزی
5- ایجاد سقف روی حیاط منازل
6- بسیاری دیگر از کاربردها

جالب است بدانید که ورق های ذوزنقه ای را می توان در طول های مختلف تهیه نمود. همچنین، عرض این ورق ها از یک متر شروع شده و تا یک متر و 25 سانتی متر نیز می توان خریداری نمود. ضخامت ورق های ذوزنقه نیز از ضخامت ورق های سینوسی معمولا بیشتر است به طوری که این ضخامت به 2 میلیمتر نیز می رسد.

خصوصیات ورق های طرح شادولاین

اگر بخواهیم یکی از زیباترین ورق فولادی فرم دهی شده را نام ببریم، قطعا ورق های طرح شادولاین جزء انتخاب های اول ما خواهد بود. فرم دهی این ورق ها به صورت موج دار بوده که جذابیت آن را دوچندان کرده است. در ابتدا از ورق های شادولاین برای پنل های ساندویچ استفاده می شد اما امروزه کاربردهای آن در سقف های شیروانی نیز بسیار گسترش پیدا کرده است. ورق شادولاین را معمولا توسط فرایند شکل دهی نورد سرد تولید می کنند. همچنین، جنس پوشش آن نیز از فلز روی است که منجر به افزایش بازدهی محصول می شود. علاوه بر آن، برای تولید ورق فرم دهی شده شادولاین هیچ محدودیتی از نظر طول وجود ندارد اما عرض این ورق ها معمولا بین یک متر تا یک متر و 25 سانتی متر انتخاب می شود. میزان ضخامت آنها نیز کمتر از نیم میلیمتر است. این موضوع باعث می شود که وزن نهایی ورق ها کاهش پیدا کرده و در نهایت وزن نهایی سازه ها نیز کاهش پیدا کند.

فرایندهای شکل دهی در تولید ورق های فرم دهی شده

برای شکل دهی ورق های گالوانیزه و تبدیل آنها به ورق های فرم دهی شده می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. اگر بخواهیم محصولات با شکل پیچیده را تولید کنیم، باید چندین روش شکل دهی را روی آن اعمال کنیم. از جمله روش های شکل دهی روی ورق ها می توان موارد زیر را نام برد:

1- فرم دهی هیدرولیکی با فشار کم
2- فرم دهی هیدرولیکی با فشار زیاد
3- فرم دهی هیدرولیکی پنلی
4- فرم دهی هیدرولیکی بالشی

برای انتخاب نوع روش فرم دهی باید به میزان ضخامت ورق ها نیز توجه نمود. چرا که ورق های با ضخامت بیشتر نیازمند فشارهای زیاد هیدرولیکی هستند. در صورتی که ورق های نازک در فشار های کم نیز فرم دهی می شوند.

 

فروش ورق های فولادی فرم دهی شده

 

نکات ضروری برای خرید ورق فرم دهی شده

هنگام خرید انواع ورق فولادی فرم دهی شده باید چندین نکته را مد نظر قرار دهید. اول اینکه، مطمئن شوید کدام یک از انواع ورق های فرم دهی شده برای شما کارایی بیشتری دارد. همچنین، اندازه گیری های شما باید دقیق باشد تا بتوانید ورق هایی را سفارش دهید که نصب آن با کمترین برش و اتصال همراه باشد. هر چه این برش ها و اتصالات بیشتر شود، استحکام و طول عمر ورق ها کاهش پیدا می کند. علاوه بر آن، در انتخاب ضخامت مورد نیاز برای ورق ها نیز نهایت دقت را داشته باشید. استفاده از ورق های ضخیم، با اینکه استحکام را افزایش می دهد، اما به طور همزمان، وزن سازه را نیز افزایش می دهد. بنابراین، سعی کنید اگر استحکام برای شما اهمیت زیادی ندارد، از ورق های نازک تر و ارزان تر استفاده کنید تا وزن سازه نیز کاهش پیدا کند.

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید