بدون شک یکی از نشانه های پیشرفت و توسعه یک کشور در حوزه صنعت را می توان به توانمندی آن کشور در تولید ورق های فولادی نسبت داد. کشور ایران به عنوان یکی از غنی ترین منابع سنگ آهن دنیا به شمار آمده و در طی این سال ها تمام قدرت علمی و اجرایی خود را در جهت تولید فرآوری و ایجاد ارزش افزوده در زمینه صنعت بکار گرفته است. در این بخش قصد داریم تا اطلاعاتی را در خصوص مراحل تولید ورق های فولادی در کارخانه با شما خوانندگان عزیز و محترم به اشتراک بگذاریم؛ همراه ما باشید.

 

مراحل تولید ورق های فولادی در کارخانه

امروزه تعداد بسیار اندکی از کشورهای جهانی در حوزه تولید ورق های فولادی و فروش ورق های فولادی از توانایی لازم برخوردار می باشند که شاید علت این امر را در ظرافت و پیش نیازهای متعدد این بخش از صنعت دانست. به طور کلی برای تولید هر یک از انواع مختلف ورق های فولادی از آلیاژی خاص استفاده شده که ساختار تشکیل دهنده هر یک از آنها به لحاظ خواص و ویژگی با یکدیگر متفاوت می باشد. خوشبختانه در حوزه صنعت این محصول بسیار کاربردی بسیار مورد استفاده صنایع مختلف قرار گرفته و بر همین اساس ما قصد داریم تا در ادامه این بخش کمی بیشتر شما خوانندگان عزیز را با مراحل مختلف ساخت این ورق های فولادی آشنا کنیم :

 

فروش ورق های فولادی

 

مرحله 1 : فرآیند فرآوری سنگ آهن

نخستین گام و البته پیش نیاز تولید ورق های فولادی را در کارخانه می توان به فرآوری ماده اولیه آن یعنی سنگ آهن استخراج شده از معدن نسبت داد. این سنگ بعد از استخراج متشکل از اکسید آهن و ناخالصی های بسیار نظیر سولفور، سیلیس و فسفر بوده که به محض ورود به کارخانه فولاد شروع به فراوری و خالص سازی آن می کنند. به عبارت دیگر در این مرحله بعد از جداسازی ناخالصی سنگ آهن های خرد شده نوبت به پخت گندله های حاصل از این اتفاق می رسد.

 

مرحله 2: احیا سنگ آهن برای تولید ورق های فولادی

در این مرحله بعد از فراوری سنگ آهن برای تولید گندله نوبت به تبدیل اکسید آهن به آهن می رسد. در این روش برای احیای مستقیم آهن از کوره های بلند و یا کوره های مخصوص این کار کمک گرفته می شود. در نهایت محصول این فرایند احیای مستقیم، آهنی بسیار متخلخل بوده که از آن به نام آهن اسفنجی یاد می شود.

 

مرحله 3 : شارژ کوره‌های عظیم قوس الکتریکی

در این مرحله از فرایند تولید ورق های فولادی میتوان از ترکیب قراضه های فولادی با آهن اسفنجی تولید شده برای شارژ کردن کوره های قوس الکتریکی استفاده کرد. ساز و کار این کوره ها بسیار متنوع بوده و برای تامین حرارت مورد نیاز جهت ذوب آهن در معمول ترین نوع این کوره ها با وارد کردن جریان الکترونیکی به الکترودها میتوان این کار را صورت داد. دمای بسیار بالای حرارت ایجاد شده بین الکترودها و کف کوره بعد از حدود چند ساعت باعث ذوب شارژ چند صد تنی و ایجاد مذاب آهن خواهد شد. سپس طی مراحل بعدی از قبیل دمش اکسیژن، جداسازی دوباره ناخالصی ها و همچنین کنترل مقادیر کربن ترکیبات شیمیایی نوبت به انتقال مذاب آهن به واحد ریخته گری می رسد.

 

خرید ورق های فولادی

 

مرحله 4 : تولید شمش فولاد

در این مرحله از تولید ورق های فولادی به دلیل هزینه های بسیار بالای نگهداشت حرارت مورد نیاز مواد مذاب بلافاصله وارد عملیات ریخته گری شده و مجددا آنها را در یک کوره قوس کوچک به نام ladle furnace تحت حرارت قرار می دهند. سپس بعد از انجام آزمایشات لازم بر روی نمونه های گرفته شده از مواد مذاب و تایید صحت گرید آنها توسط آزمایشگاه از پاتیل های مخصوص کمک گرفته می شود که یکی از آنها برای نگهداری مواد مذاب بسیار بزرگ و حجیم بوده و از دیگری بابت قالب گیری و ریخته گری استفاده می شود. مواد مذاب موجود در این قالب بعد از سرد شدن تدریجی توسط جریان آب به شمش فولادی تبدیل می گردد. از انواع مختلف شمش فولادی میتوان به بیلت، بلوم و تختال یا اسلب اشاره کرد.

 

مرحله 5 : نورد گرم و سرد برای تولید ورق فولادی

در این مرحله شمش های تولید شده مجددا با دمای 1200 درجه حرارت داده شده تا ورث فلزی یا فولادی با عبور از بین غلتک ها به ضخامت تعیین شده خود برسند. البته باید بدانید که ضخامت و عرض محصول نهایی بدست آمده از نورد گرم فولاد که به نام تختال نیز شناخته می شود؛ بسیار زیاد بوده و این محصول باید همچنان طی فرایندی مشخص به صورت کوره های پیش گرم، پوسته شکن، نورد خشن کار، میز انتقال تختال، دستگاه برش و پوسته شکن ثانویه؛ نورد پایانی، خنک کن های آبی و دستگاه های بسته بندی تحت فراوری و تبدیل قرار بگیرند. سپس محصول نهایی این فرایند برای تمیزکاری بر حسب نیاز مشتری وارد بخش اسید شویی شده و کلاف حاصل از آن به منظور کاهش ضخامت ورق های فولادی در جهت مصارف خاص با کشش همزمان از بین غلتک ها عبور داده می شود. کلاف خام تولید شده در نورد سرد طی فرایندی همچون نورد پوسته ای، چرخه بازپخت و اصلاح به محصول نهایی تبدیل می گردد که بر حسب نیاز مشتری میتوان از بخش سیکل‌های برش سبک یا سنگین نیز برای آن استفاده کرد. محصولات حاصل از نورد گرم را معمولا برای تولید سازه‌های آهنی سنگین نظیر لوله های انتقال سیالات و … و محصولات نورد سرد را نیز برای تولید بدنه های خودرو و یا لوازم خانگی بکار می گیرند.

 

فروش ورق های گالوانیزه

 

مرحله 6 : پوشش دهی ورق فولادی

در آخرین مرحله از فرایند تولید و فروش ورق های فولادی می توان از پوشش هایی نظیر گالوانیزه، قلع اندود و یا رنگ برای افزایش مقاومت آنها در برابر خوردگی و زیبایی آنها استفاده کرد که هر یک از این ورق ها بر حسب ویژگیهای خود برای مصارف خاصی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند.